Miért van szükségünk alvásra?
Az alvás olyan alapvető funkció, amely lehetővé teszi a testnek és az elmének a feltöltődést, így képesek vagyunk ébredés után frissen és éberen megkezdeni a napi teendőinket. Az alvás emellett segít a szervezetnek abban is, hogy egészséges maradjon és képes legyen megelőzni a betegségeket. Elegendő alvás nélkül az agy nem képes megfelelően működni. Ez rövidtávon rontja a koncentrációs képességünket, a világos gondolkodást, hosszabb távon pedig súlyos negatív élettani szövődményeket is okozhat.
A legtöbb felnőttnek legalább hét óra éjszakai alvásra van szüksége. A gyerekeknek és a tinédzsereknek lényegesen több alvásra van szükségük, különösen az öt éves kornál fiatalabbaknak. A munkabeosztásunk, a napi stressztényezők, a zavaró hálószobakörnyezet és megfelelő vagy éppen nem megfelelő táplálkozási szokásaink mind meggátolhatnak bennünket abban, hogy mély, pihentető alvásban legyen részünk éjszakánként. Az egészséges táplálkozás, a pozitív életviteli rutinjaink és a megfelelő, erre a célra kifejlesztett étrend-kiegészítő készítmények, mint amilyen a Vita Sleep kapszula is, segíthetnek biztosítani a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást.
Az alvás mögött rejlő tudomány
A test belső "órája" szabályozza az alvási ciklust, szabályozva azt, hogy mikor érezzük magunkat fáradtnak, lefekvésre készen, vagy frissnek és ébernek. Ez az "óra" 24 órás ciklusban működik, amelyek a tudomány cirkadián ritmusnak (biológiai óra) nevez. Miután felébredünk az alvásból, a nap folyamán egyre fáradtabbak leszünk. A fáradtság érzése a lefekvés előtti órákban tetőzik.
Ez az alvási késztetés -más néven alvás-ébrenlét homeosztázis- az adeninhez, az agyban termelődő szerves vegyülethez köthető. Az adenin szintje a nap folyamán egyre csak magasabb lesz, ennek eredménye a fokozódó fáradtság érzete. Alvás közben pedig a testünk lebontja ezt a vegyületet, ezzel folyamatosan csökkentve a fáradtságot.
A fény a cirkadián ritmust is befolyásolja. Az agy az idegsejtek egy speciális régióját tartalmazó része, amelyet hipotalamusznak neveznek, tartalmaz egy suprachimasmatikus sejtmagot ami feldolgozza a kívülről érkező jeleket amikor a szem természetes vagy mesterséges fénynek van kitéve. Ezek a jelek segítenek az agynak eldönteni, hogy nappal van-e vagy éjszaka.
Az alvás szakaszai
Amikor elalszunk, a testünk négy szakaszra osztott alvási ciklust követ. Az első három szakaszt NREM, gyors-szemmozgás-nélküli fázisnak, az utolsó szakaszt pedig REM, gyors-szemmozgás fázisnak nevezik.
-
NREM 1. szakasz: Ez az első szakasz az ébrenlét és az alvás közötti átmenetet jelzi, és könnyű alvásból áll. Az izmok ellazulnak, a pulzus, a légzés és a szemmozgás lassulni kezd csakúgy, mint az agyhullámok amelyek az ébrenlét során aktívabbak. Ez a szakasz általában néhány percig tart.
-
NREM 2. szakasz: A második NREM alvási szakaszt mélyebb alvás jellemzi, mivel a pulzusszám és a légzés üteme tovább lassul, és az izmos ellazulnak. A szemmozgás megszűnik és a test hőmérséklete is csökken. A magasabb frekvenciájú elektromos aktivitás néhány rövid pillanatától eltekintve az agyhullámok is lassúk maradnak. Ez a szakasz általában a leghosszabb a négy alvási szakas közül.
-
NREM 3. szakasz: Ez a szakasz fontos szerepet játszik abban, hogy az ébredést követően kipihentnek és energikusnak érezzük magunkat. A szívverés, a légzés és az agyhullám aktivitás eléri a legalacsonyabb szintjüket, az izmok pedig ekkor a leglazábbak.
-
REM szakasz: A REM szakasz körülbelül 90 perccel az elalvás után következik be. A szemünk ilyenkor gyorsan mozog ide-oda a szemhéj alatt. A légzésszám, a pulzusszám és a vérnyomás is emelkedni kezd. Az álmok általában a REM fázisban fordulnak elő, ilyenkor a karjaink és lábaink megbénulnak -úgy gondolják a tudósok, hogy ez megakadályozza, hogy fizikailag is megéljük az álmainkat. Az egyes REM alvási ciklusok időtartama az éjszaka előrehaladtával növekszik. Számos tanulmány összefüggésbe hozta a REM alvást a memória konszolidációjával, a nemrégiben tanult és átélt tapasztalatok hosszútávú emlékké alakításával.
Ez a négy szakasz ciklikusan ismétlődik az éjszaka folyamán, amíg fel nem ébredünk. A legtöbb ember számára minden ciklus körülbelül 90-120 percig tart. Az NREM alvás az egyes ciklusok 75-80%-át teszi ki. Az is előfordulhat, hogy az éjszaka folyamán rövid időre felébredünk de ezekre nem emlékszünk másnak. Ezeket az epizódokat "W" szakaszoknak nevezzük.
Mennyi alvásra van szükségünk?
A megfelelő alvás mennyiség nagyban függ az életkortól.
Korcsoport | Ajánlott alvási idő naponta |
0-3 hónapos korig | 14-17 óra |
4-11 hónapos kor között | 12-15 óra |
1-2 éves kor között | 11-14 óra |
3-5 éves kor között | 10-13 óra |
6-13 éves kor között | 9-11 óra |
14-17 éves kor között | 8-10 óra |
18-25 éves kor között | 7-9 óra |
26-64 éves kor között | 7-9 óra |
64 éves kor felett | 7-8 óra |
Az elegendő alvás fontossága
A legtöbb felnőtt számára legalább hét óra alvás szükséges minden éjszaka a megfelelő kognitív és viselkedési funkciókhoz. Az elégtelen mennyiségű alvás súlyos következményekhez vezethet. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy már a kezdeti alváshiány is sebezhetővé teszi az embereket a figyelem elvesztésével, a csökkent kognitivitással, késleltetett reakciókkal és erőteljes hangulatváltozásokkal szemben.
Az emberekben kialakulhat egyfajta tolerancia a krónikus alváshiánnyal szemben. Annak ellenére, hogy az agy és a test küzd az alváshiány miatt, előfordulhat, hogy az ember nincs tudatában a hiányosságával tekintve, hogy a kevesebb alvás normálisnak tűnhet számára. Ezenkívül az alváshiány bizonyos betegségek és egészségügyi állapotok magasabb kockázatához kapcsolódik. Ezek közé tartozik az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívbetegség, a szívroham, a rossz mentális egészség és a korai halálozás is.
Azok, akik jelenleg nem alszanak eleget minden éjszaka különböző okok miatt, több szokást is be tudnak vezetni az életükbe annak érdekében, hogy a szükséges alvási mennyiséget könnyebben el tudja érni.
- Tudatos lefekvés: Határozzunk meg a lefekvésünk pontos idejét, és ehhez tartsuk magunkat mindennap.
-
Hálószoba: Figyeljünk az alvási környezetre. Lehetőség szerint hűvösben és sötétben aludjunk.
-
Az ágy szerepe: Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen mossuk lepedőinket és huzatainkat, ezzel növelve a higiéniát, ami nagyban javítja az alvásunk minőségét.
-
Nincs képernyő: Ha már meghatároztuk a lefekvésünk pontos idejét, ügyeljünk rá, hogy ezt az időpontot megelőző fél-1 órában már ne nézzünk televíziót vagy ne görgessük a mobiljainkat.
-
Kávét? Nem köszi!: A lefekvés előtti órákban már ne fogyasszunk koffeint, egyéb cukros italt és nehéz ételeket. Magas vérnyomással és teli gyomorral nem lehet megfelelő minőségűt aludni.
- Támogatás: Alkalmazz lefekvés előtt 2 kapszula Vita Sleep-et, amely természetes gyógynövény kivonataival hozzájárul a pihentető, könnyed alváshoz és az energikus ébredéshez.
A cikk megírásához felhasznált tudományos forrásaink:
- A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Sleep and your health.
- National Institute of Neurological Disorders and Strokes (NINDS). Brain basics: Understanding Sleep. Forrás linkje
- Consensus Conference Panel, Recommended amount of sleep for a healthy adult: A joint consensus statement os the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. Journal of Clinical Sleep Medicine. Forrás linkje
- National Heart, Lung, and Blood Institute (n.d.). Sleep deprivation and deficiency. Forrás linkje
- Rasch, B., & Born, J. (2013). About Sleep's Role in Memory. Physiological Reviews. Forrás linkje
- Schwab, R. J. Merck Manual Consumer Version: Overview of Sleep.
Forrás linkje
A cikk a VIT Medical s.r.o. szellemi tulajdonát képezi, jogvédett tartalom. Felhasználása írásos engedélyhez kötött.